Inspiration

Inspiration 2. | Another books? YES..Copy authors? NO!

20. února 2012 v 19:16 | Storm


Takže máme tu další výkecník na téma inspirace
Erin: *pohrdavě odfrkne* To to zas dopadne..
ZMLKNI!
Takže, pokud píšete knihu nebo povídku, počítá se s tím, že máte načteno nějaké ty tituly ať už moderní nebo historické litratury. Díky knihám si nevědomky zlepšujete nejen fantazii, protože knižní popisy si musíte představovat, ale i zásobu slov.

INSPIRUJTE SE BESTSELLEREM, ALE NEKOPÍRUJTE HO!!

Můžete se inspirovat bestsellerem. Například...Mead píše VA..no dobře..upíři. Hm, akademie to už tu bylo plus škola noci od Castové. Tak co kdybych udělala monarchii tvořenou upíry? S pořádnou dávkou dramatu, hierarchie a zaslíbení nějakému upírovi. A samozřejmě nemůže chybět zápletka, kdy se hlavní hrdinka na nebezpečné akci zamiluje do člověka, kterého má vysát ..a pak se ho snaží její klan oddělat. Třeba..:-) Hlavní hrdinka může být jen nevýznamnou postavou monarchie, ale proč by to nemohla být upíří princezna a následnice trůnu? A nejlépe aby hrad jejího společenství ležel někde v Karpatech :-)
A je to originální nápad? JE!
Takhle se můžete nechat inspirovat, ale psát něco navlas stejného jako VA..to nemá cenu. Zaprvé, ohrané téma, zadruhé je jen málo lidí, co se Mead vyrovnají a za třetí určitě by to chtělo vlastní nápady!

PIŠTE PŘEVÁŽNĚ VLASTNÍ ZKUŠENOSTI

Je přeci jen hloupý, psát milostsnou scénu mezi dvěma ať už lidmi, upíry nebo jinými příšerami, pokud se žádnou nemám zkušenosti že? Přiznejme si, že témata důvěrně známá pak působí v povídce nebo v knize autentičtěji.
To samé jsou postavy.
Proč byste si měli vymýšlet nejrůznější charaktery?
Podívejte se ve svém okolí a podle nich to napište!! Vsadím se, že najdete nejden zajímavý exemplář!

Inspiration 1.

20. února 2012 v 19:16 | Storm


Takže rozhodla jsem se přidat novou rubriku, nebo nové téma a to INSPIRACE a tipy pro vás. Mělo by to být hlavně o tom, co mě vede ke psaní. Kde beru inspiraci k příběhům, jak vymýšlím děj a pro vás, začínající "pisálky" třeba sem tam malá rada, jak správně složit příběh. Samozřejmě nečekejte, že to bude nějaké světaznalé a úchvatné, jsem AMATÉR a upřímně, nestydím se za to.

Pište jen to, co byste sami četli!!

Advice number ONE...
Vždycky piště jen to, co byste sami četli!!
Proto tady třeba já mám tolik rozdělaných povídek, prrotože mě pak prostě přestanou bavit a vím, že zatím, když bych tu povídku nepsala ráda, nečetl by ji skoro nikdo! :-))
Vždycky piště jen to, co se líbí vám samým. Ne něco z donucení. :-) Protože pak ta povídka prostě postrádá...
No vás. Proto třeba nepíšu témata týdne..nemůžu třeba psát o něčem, co mě moc neoslovuje. :-))

My first steps in writing a short story...

Takže, jako první si nejprve napíšu, o čem by povídka zhruba tak měla být. Prostě, krátkou anotaci. :-))
Pak si vyřeším postavy. Vždycky se snažím do hlavní hrdinky dát alespoň ždibeček sebe a do ostatních postav něco ze svého okolí. Vymslím jména..většinou se snažím, abych je v povídkách neopakovala a aby se hlavní hrdinka nejmenovala Bella, Ellena a tak dále..:-)) Proto často hledám jména do povídek..na jedné stránce..:D Jejichž odkaz si nepamatuju..:-DD SORRY!
Když mám jména, promyslím charaktery postav. Většinou si založím pro povídku sešit, a tam každé postavě věnuju stránku a vždy k ní píšu : vlastnosti, charakter, vzhled a třeba i úlohu v příběhu.
Samozřejmě, že většinou konec nemám vůbec připravený, ale někdy prostě přijde sám..! ;)
(PRO SVĚTLOCHRÁNCE UŽ MÁM KONEC VYMYŠLENÝ A NAPSANÝ )
'No a pak už pomalu začínám se samotným psaním..

Where is my inspiration?

Upřímně, to sama nevím. Prostě mě něco napadne a je to tam! Pohrávám si s příběhem nějakou dobu v hlavě, pak to přenesu na papír, ale samozřejmě že se mi snate, že si přečtu nějakou knihu a najednou mne napadne naprosto jiná zápletka, jakou jsem měla na mysli. Ale to se občas prostě stává..:-) Někdy najdu in spiraci ve filmech, někdy předělávám své zážitky do té podoby, jaká by se do povídky hodila a tak podobně :-))
Hlavně se snažím NEKOPÍROVAT cizí náměty..:-)
Jasně, psávala jsem FFky, které jsou jen předělávky nápadů někoho jinýho nebo prostě blbinky, ale to taky nebaví věčně.
No uznejte, bavilo by vás pořád jen předělávat STMÍVÁNÍ?
Většinou se snažím, aby moje povídka nepřipomínala až moc nějaké vydané knihy...
Například HP, ŠKOLU NOCI, VA nebo dokonce již zmiňované STMÍVÁNÍ, TVD a tak podobně..:-) Kdo by vám chtěl číst něco, co je jako kopie např. VA ...?? Moc lidí ne..! ;)

Jaký žánr si vybrat?

Samozřejmě, že to záleží opravdu jen a jen na vás. Sci-fi, fantasy, beletrie, detetivky..To prostě záleží jen a jen na vašem "pisatelském střevě". Já si většinou vybírám romány nebo FANTASY, ale pokud píšu Fantasy, snažím se aby to nebylo pořád jedno a to samé: Upír se zamiluje do člověka a bla bla blla...
nebo: Nadaná dívka navštěvuje magickou školu a musí zachránit svět pře zlem.
NEBO: HOLKA (ČLOVĚK) SI VYBÍRÁ MEZI VLKODLAKEM A UPÍREM...
A prostě pořád dokola. To vás to furt baví? Jasně chápu, upíři jsou fenoméni doby, všichni na nich ujíždění a každá holka by chtěla svýho Edíka Cullena, ale není na čase přijít trochu s něčím jiným??
Víte jak osvěžující je , když čtete Stmívání, Upíří deníky, VA, Školu noci a tak..přečíst si DRACULU??!!
To je pravej upír!! A né vegetarián!! Proboha upír prostě JE a MÁ BÝT stvůra a ne zamilovanej blázen, co chrání člověka!
xoxo
STORM
 
 

Reklama